Adwent1

Początek roku liturgicznego to zarazem adwent – czas radosnego oczekiwania. Przez kolejne cztery tygodnie liturgia zwraca naszą uwagę na przyjście Jezusa. Oczekujemy Zbawiciela w dwóch wymiarach – czekając na Jego powtórne przyjście na końcu czasów i na coroczne wspomnienie Jego pierwszego przyjścia na świat – Wcielenia, które zapoczątkowało Odkupienie każdego z nas. Adwentowy czas jest wezwaniem do czuwania, abyśmy byli cały czas gotowi na przyjście Królestwa Bożego, o którym czytamy na kartach Pisma Świętego: „Oto przybytek Boga z ludźmi: i zamieszka wraz z nimi, i będą oni Jego ludem, a On będzie "BOGIEM Z NIMI". I otrze z ich oczu wszelką łzę, a śmierci już odtąd nie będzie. Ani żałoby, ni krzyku, ni trudu już [odtąd] nie będzie, bo pierwsze rzeczy przeminęły». I rzekł Zasiadający na tronie: «Oto czynię wszystko nowe».” (Ap 21, 3a-5a).

Ostatni tydzień adwentu koncentruje się na tajemnicy wcielenia, która jest wypełnieniem obietnicy odkupienia człowieka. Kosciół wypełniają symbole oczekiwnia - wieniec adwentowy z czterema świecami symbolizującymi cztery kolejne niedziele adwentu, skromnie przystrojony ołtarz, opuszczenie w niedzielnych Mszach hymnu Chwała na wysokości Bogu - wszystko to przygotowuje nas do przeżywania przyjścia Chrystusa.

Innym adwentowym zwyczajem są roraty - Msza święta ku czci Najświętszej Maryi Panny rozpoczynająca się w ciemnościach rozświetlonych tylko delikatnie światłem świec i lampionów. Wraz z Maryją czekamy na wybawienie jakie światu przyniosły narodziny Zbawiciela.

Adwent ma nas mobilizować do przemiany naszego życia i budowania i nieustannego umacniania naszej więzi z Chrystusem. Czuwajmy i starajmy się żyć cały czas w jedności z Bogiem, abyśmy z czystym serem przeżyli wspomnienie Jego narodzenia, a gdy przyjdzie ponownie byśmy mogli usłyszeć: „Pójdźcie, błogosławieni Ojca mojego, weźcie w posiadanie królestwo, przygotowane wam od założenia świata!” (Mt 25, 34)

Łącznie wizyt 81916