Franciszek Ksawery śwFrancisco de Jasso y Azpilicueta urodził się 7 kwietnia 1506 roku na zamku Xavier w królestwie Nawarry, w arystokratycznej rodzinie Juana de Jasso, doradcy króla Jana III z Nawarry i dony Marii de Xavier y Azpilicueta, jedynej dziedziczki dwóch wielkich rodów szlacheckich. Franciszek był ich piątym i najmłodszym dzieckiem.

W 1512 roku połączone wojska Kastylii i Aragonii podbiły Nawarrę, a cztery lata później miała miejsce rekonkwista, w której brali udział dwaj starsi bracia św. Franciszka. Rodzinę ukarano - dużą część zamku rozebrano, zmniejszając go o ponad połowę, fosę zasypano, ziemie skonfiskowano. Rodzinie pozwolono mieszkać w zamku.
W 1525 roku św. Franciszek wyjechał na studia do kolegium św. Barbary w Paryżu. Już dwa lata później wykładał filozofię w Beauvais. Razem ze św. Ignacym, bł. Piotrem Fabre i czterema innymi młodzieńcami, których poznał w kolegium, położył podwaliny pod powstanie Towarzystwa Jezusowego, dnia 15 sierpnia 1534 roku, w małej Kaplicy Męczenników na Montmartrze. Wszyscy złożyli śluby ubóstwa, czystości, posłuszeństwa oraz zobowiązali się do nawracania muzułmanów na Bliskim Wschodzie, a gdyby to okazało się niemożliwe, obiecali udać się do Rzymu, oddając się całkowicie na rozkazy papieża. Razem z resztą członków otrzymał święcenia kapłańskie, 24 czerwca 1537 roku, w Wenecji. Pod koniec października udali się do Bolonii, gdzie pracowali dniem i nocą w miejscowym szpitalu. Później św. Franciszek w Rzymie przez krótki czas pełnił funkcję sekretarza św. Ignacego, gdy ten został pierwszym generałem jezuitów. Jednocześnie gorliwie pełnił posługę kapłańską w kościele św. Wawrzyńca in Damaso.

W 1540 roku po kolejnych odwołaniach do papieża Pawła III z prośbą o wysłanie misjonarzy do Indii portugalskich, w ramach umowy Padroado, król Jan III Aviz mianował św. Franciszka wysłannikiem królewskim i nuncjuszem papieskim.
Dnia 7 kwietnia 1541 roku nowy nuncjusz opuścił Lizbonę wraz z dwoma jezuitami i nowym wicekrólem Martimem Alfonso de Sousa na pokładzie Santiago. Od sierpnia 1541 roku do marca roku następnego pozostawiali w Mozambiku, a 6 maja 1542 roku dotarli do Goa, stolicy portugalskiej kolonii w Indiach, gdzie spędzili kolejne trzy lata.
Dnia 20 września 1543 roku, na polecenie wikariusza generalnego, św. Franciszek wyruszył z pierwszą misją do Paravas, na wschodnim wybrzeżu południowych Indii, gdzie mieszkali poławiacze pereł. Mieszkał w jaskini w Manapad, przez trzy miesiące intensywnie ucząc katechizmu dzieci. Później całą swoją energię poświęcił na nawrócenie króla Travancoru, odwiedził również Cejlon. Postanowił udać się na wschód i w 1545 roku wyruszył w podróż misyjną do Makassar na wyspie Celebes (Indonezja).
Pan Bóg wspomagał apostoła w jego zapale misyjnym, darzył licznymi cudami i darem języków (św. Franciszek znał ich aż dziesięć).
W 1549 roku św. Franciszek wyruszył z kilkoma jezuitami do Japonii, gdzie pomimo niechęci bonzów i rozlicznych trudności, udało się im nawrócić wielu mieszkańców. W 1551 roku powrócili do Goa, skąd po krótkim czasie wyruszył z misją do Chin. W tym czasie poważnie zachorował.
Zmarł w nocy z 2 na 3 grudnia 1552 roku na wyspie Sancian, w towarzystwie Chińczyka, którego nawrócił i który służył mu jako tłumacz. Na szyi miał zawieszoną relikwię św. Tomasza Apostoła, formułę profesji zakonnej i autografy swoich przyjaciół-jezuitów.
Został pochowany na plaży, w małej kaplicy. W lutym 1553 roku jego ciało zabrano z wyspy i złożono w tymczasowym grobie w kościele p.w. św. Pawła w Malakka. Dnia 11 grudnia 1553 roku ciało św. Franciszka popłynęło do Goa, do kościoła jezuitów, a w 1637 roku zostało uroczyście wniesione w kryształowo-srebrnym sarkofagu do bazyliki p.w. Najświętszego Zbawiciela (Bom Jesus) w Goa.

Św. Franciszka beatyfikował papież Paweł V dnia 25 października 1619 roku, a kanonizował papież Grzegorz XV - 12 marca 1622. W tym samym dniu ogłoszono świętymi: Ignacego Loyolę, Teresę z Avila, Izydora Oracza i Filipa Nereusza.

grudzień 2018