01.IV 1866

W pierwsze i i drugie Święto Wielkanocne odbywała się składka przed kościołem po skończonym nabożeństwie na dotkniętych głodem mieszkańców wschodnich okolic Galicji, a Rządca parafii przesłał dla pobratymców naszych pod tatrami 35 tal. 5 srebr. 9gr. jako Święcone od ubogich parafian swoich na ręce Redakcji Dziennika Poznańskiego, która ofiarowała się w mowie będące składki nieszczęśliwym przesłać.

23.IV

W uroczystość Św. Wojciecha odprawił WJmKs. Wikary Jachliński o 3ej z rana Mszę św. czytaną, po czym wyprowadził Kompanią z obrazami i chorągwiami do Witkowa, gdzie tamtejszy Rządza parafii przyjął takową w pochodzie procesjonalnym za miastem i wprowadził do Kościoła. Tu kończył Rządca parafii Mielżyńskiej Mszę św. na intencję swych parafian. Po Mszy św. udały się obie parafie w połączeniu z kapłanami na czele na odpust do Gniezna. W Niechanowie przyłączyła się jeszcze Kompania tamtejszych parafian z obrazami i chorągwiami. W Gnieźnie o 9½ godzinie przyjmowały tamtejsze cechy nasze trzy połączone Kompanie, a pod dzwonem Św. Wojciecha przywitał nas serdeczną przemową diakon Seminarium duchownego. Po nieszporach około godziny 4tej z południa wyruszyły razem od tumu Kompanie Miłosławska, Żydowska, Niechanowska, Witkowska, Mielżyńska poprzedzone przez cechy i ludność gnieźnieńską ku figurze Opatrzności B. na żwirówce Witkowskiej, gdzie Ks. Osiński, Wikariusz od Fary, pożegnał Kompanie, a pleban Mielżyński w imieniu wszystkich Kompanów pożegnał grób Św. Wojciecha i mieszkańców Gniezna. Powierzywszy swoich parafian WJmKs. Jachlińskiemu, wróciłem do Gniezna skąd nocną pocztą udałem się do Poznania na uroczysty Ingres Najprzewielebniejszego Arcypasterza naszego hr. Mieczysława Ledóchowskiego, który się z nadzwyczajną uroczystością odbył 24go Kwietnia o godzinie 5tej z południa. Z Poznania udałem się do Śremu na triduum bł Jana Brechmansa, odbywającego się w Zgromadzeniu OO Jezuitów, gdzie 30 kwietnia miałem kazanie na sumie celebrowanej przez JW. Ks. Sufragana Stefanowicza z Poznania.

grudzień 2018