RóżaniecŻywy Różaniec to jedne z najbardziej rozpowszechnionych grup modlitewnych istniejących również od wielu lat w naszej parafii. Oto historia tego dzieła i jego założycielki.

Róże Żywego Różańca w naszej parafii

Założycielka Żywego Różańca i Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary.

Paulina Jaricot (1799-1862) urodziła się i żyła Lyonie. Była najmłodszą z siedmiorga rodzeństwa w bogatej francuskiej, katolickiej rodzinie. Jej brat Fileas marzył, by pojechać na misje do Chin, a ona bardzo chciała mu towarzyszyć. Wówczas padły jego prorocze słowa: „Biedactwo! Ty tam nie pojedziesz, ale weźmiesz grabie, zgarniesz stos złota i przyślesz mi je.”

W wieku 17 lat Paulina przeżyła głębokie nawrócenie. Zerwała z życiem w luksusie i podjęła zobowiązanie do życia w czystości, choć wiedziała, że nie ma powołania zakonnego. Owocem jej nawrócenia było dostrzeżenie Boga w najuboższych. Ubrana w strój zwykłej robotnicy rozpoczęła odwiedzanie lyońskich biedaków. Widząc nędzę wypędzonych na ulicę dziewcząt, które zostawały prostytutkami, poprosiła swojego szwagra, by je zatrudniał w swojej tkalni.

Paulina utrzymywała listowny kontakt ze swoim bratem, który w seminarium św. Sulpicjusza w Paryżu przygotowywał się na wyjazd do Chin. Owocem ich korespondencji było Dzieło Rozkrzewiania Wiary. Kiedy szukała sposobu, jak go wesprzeć na misjach, przyszedł jej do głowy doskonały pomysł. Postanowiła utworzyć 10-osobowe grupy, które każdego tygodnia będą składać niewielkie ofiary na Rozkrzewianie Wiary. Każda z tych osób miała wśród najbliższych i znajomych znaleźć kolejną dziesiątkę, a te tworzyłyby następne. Każda setka miałaby reprezentanta we wspólnym Centrum. Szefowie dziesiątek nazywali się dziesiętnikami, setek – setnikami, a grupy tysiąca osób – tysiącznikami. Jej plan powiódł się doskonale. W krótkim czasie zgromadziła tysiąc osób, a zbierane na misje ofiary stale rosły.

W maju 1822 roku jej Dzieło zostało przejęte przez członków lyońskiego Stowarzyszenia Rozkrzewiania Wiary i rozpoczęło oficjalną działalność. Paulina zadowoliła się prowadzeniem „setki” i usunęła w cień. Milczała, kiedy trwały debaty nad tym, kto jest założycielem Dzieła. Spowiednik nakazał jej wycofać się z aktywnego życia i oddać się kontemplacji.

W roku 1826 zrodził się jej kolejny pomysł. Znalazła sposób, by zaangażować ludzi w modlitwę różańcową za misje. Przyjęła tę samą metodę co w Dziele Rozkrzewiania Wiary. W miejsce dziesiątek wprowadziła piętnastki. Każda osoba z grupy zobowiązywała się do codziennego odmawiania dziesiątka różańca i medytacji nad wybraną w drodze losowania tajemnicą. Powstałe w ten sposób Róże Żywego Różańca modliły się za misje, rozprowadzały misyjną prasę, broszury i wpierały misyjny fundusz. Żywy Różaniec rozprzestrzenił się bardzo szybko w Europie oraz innych częściach świata.

Róże Żywego Różańca istnieją do dziś, także w Polsce, gdzie liczą około miliona członków. Najczęściej nie znają swojej Założycielki ani celu, w jakim powstał Żywy Różaniec, ale są to najbardziej aktywne i rozmodlone grupy w parafiach. Stąd też w 150. rocznicę narodzin dla nieba Pauliny Jaricot dobrze by było, aby powróciły do swoich korzeni, poznały swoją Założycielkę i jej duchowość, a do wszystkich zanoszonych intencji dołączyły również te za misje.

Paulina zmarła 9 stycznia 1862 r. Papież Jan XXIII w roku 1963 podpisał dekret ogłaszający heroiczność jej cnót. Do jej beatyfikacji potrzebny jest cud, dlatego gorąco zachęcamy do modlitwy za jej wstawiennictwem.

Choć Paulina uważała się tylko „za zapałkę wzniecającą ogień”, to jednak stała się założycielką jednego z największych misyjnych dzieł w Kościele. W roku 1922 podniesiono je do rangi dzieła papieskiego. Podlega Kongregacji Ewangelizacji Narodów. Jego świętem patronalnym jest Światowy Dzień Misyjny, który obchodzimy w przedostatnią niedzielę października.

Modlitwa o beatyfikację sługi Bożej Pauliny Jaricot

Panie Jezu Chryste, Ty po zmartwychwstaniu powiedziałeś do Apostołów „Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu” (Mk 16, 15). Ty przez wieki napełniasz duchem głoszenia Dobrej Nowiny swoich wyznawców, a spośród nich wybrałeś Paulinę Jaricot i natchnąłeś ją, by całkowicie poświęciła się współpracy misyjnej, zakładając Dzieło Rozkrzewiania Wiary i Żywy Różaniec. Spraw, by za jej przykładem jak najwięcej chrześcijan płonęło duchem głoszenia Ewangelii, objawiając Twoją nieskończoną miłość.

Paulina Jaricot

październik 2018