Nowenna2W naszej archidiecezji począwszy od lipca 2015 przez kolejnych 9 pierwszych niedziel miesiąca przeżywamy nowennę przed 1050. rocznicą Chrztu Polski. Przed Mszą świętą odczytywana jest katecheza, a symbolem naszego wspólnego duchowego przygotowania jest płonąca w te niedziele świeca. W pierwszą niedzielę września odczytana zostanie trzecia katecheza.

Katecheza chrzcielna – wrzesień 2015.

Naśladowanie Chrystusa – postępowanie wynika z tożsamości

Opowiadają o pewnym proboszczu, który wprawiał w konsternację rodziców przychodzących prosić o chrzest swoich dzieci. Sadzał ich na kanapie w biurze parafialnym i z zaniepokojoną miną mówił: „Proszę państwa, musimy poważnie porozmawiać. Nie wiem, czy możecie narażać dziecko na takie niebezpieczeństwo”.

Zdumieni rodzice zaczynali tłumaczyć, że o żadnym niebezpieczeństwie nie ma mowy. „Ależ jest – kontynuował proboszcz – Przez chrzest wasze dziecko stanie się chrześcijaninem. A przecież chrześcijanie są najbardziej prześladowaną społecznością na świecie. Mówią, że około 160 chrześcijan dziennie ginie za wiarę. Prosić o chrzest to ostatecznie zgodzić się zginąć za Chrystusa”. „Ksiądz chyba żartuje” – wyrwało się nieraz z ust rodziców. „Proszę państwa, rzecz w tym, że nie żartuję. Chrzest to zgoda na naśladowanie Chrystusa w życiu i w śmierci. I o tym teraz będziemy rozmawiać, zamiast szybko i sprawnie załatwić formalności”.

Rzeczywiście: najgłębsza konsekwencja chrztu to zobowiązanie do naśladowania Chrystusa. Postępowanie chrześcijanina wynika z jego tożsamości. A skoro jego tożsamością jest Chrystus, to także jego postępowanie powinno być postępowaniem Chrystusa. Dobrze wyraża to łacińskie sformułowanie agere sequitur esse – działanie podąża za istnieniem. Mówiąc prościej: sposób działania wynika ze sposobu istnienia. Istniejąc na sposób Chrystusowy, należy działać na sposób Chrystusowy. Objawia się nam tutaj bardzo ważna rzecz: postępowanie chrześcijanina nie wynika z jakiegoś narzuconego zewnętrznie kodeksu, nie jest sprawą tylko moralności i etyki ani nawet przykazań. Poprzez swoje czyny chrześcijanin nie tyle zachowuje moralne nakazy, co raczej ukazuje swoje podobieństwo do Chrystusa, najgłębszą prawdę o sobie samym. Można by powiedzieć, że nie tyle poprzez moralne postępowanie ukazuje podobieństwo do Chrystusa, co raczej dzięki podobieństwu do Chrystusa jest w stanie postępować moralnie i godnie – postępować tak, jak sam Chrystus. Pamiętając o tym, łatwiej możemy zrozumieć, czym jest grzech. Grzech jest złem nie dlatego, że ktoś arbitralnie uznał taki czy inny czyn za zły. Grzech jest zły, bo przeczy temu, kim ja jestem. Grzech jest zły, bo jest kłamstwem o mnie. Najprościej: wszystko, co przeczy mojemu podobieństwu do Chrystusa, jest grzechem.

To upodobnienie do Chrystusa dokonało się w głębi mojej istoty w chwili chrztu. Jednak nie jest to sprawa jednej chwili. Przez całe życie musi się objawiać poprzez moje postępowanie, poprzez nieustanną pracę nad sobą. Poprzez stawianie sobie wymagań. Bo podobieństwo do Chrystusa może zostać poważnie nadwyrężone, postępowanie może zaprzeczyć tożsamości. Potrzeba wtedy nawrócenia czy może lepiej powiedzieć nawracania. Bo człowiek nie jest w stanie nawrócić się raz na zawsze – ma jednak obowiązek nawracać się nieustannie. Tu odkrywamy związek sakramentu chrztu z sakramentem pokuty, który nie przez przypadek bywa nazywany mozolnym chrztem. On bowiem nieustannie przywraca nas do stanu podobieństwa do Chrystusa, bycia w Chrystusie, kiedy tracimy go poprzez nasze przeczące temu podobieństwu czyny. Za każdym razem otrzymujemy na powrót to, co podczas chrztu symbolizowała biała szata – przyobleczenie w Chrystusa. Dzięki sakramentowi pokuty odzyskujemy prawdziwą tożsamość jak człowiek, który po utracie przytomności odzyskuje świadomość. Znów wie, że istnieje i znów wie, kim jest. Biała szata przyobleczenia w Chrystusa zostaje nam na nowo darowana za każdym razem, kiedy podejmujemy mozolny chrzest pokuty, kiedy nie zgadzamy się na udawanie kogoś, kim nie jesteśmy, lecz zaczynamy żyć zgodnie z tym, kim każdy z nas jest w swej najgłębszej istocie.

Katecheza chrzcielna - sierpień

Katecheza chrzcielna - lipiec