Nowenna2W naszej archidiecezji począwszy od lipca 2015 przez kolejnych 9 pierwszych niedziel miesiąca przeżywamy nowennę przed 1050. rocznicą Chrztu Polski. Przed Mszą świętą odczytywana jest katecheza, a symbolem naszego wspólnego duchowego przygotowania jest płonąca w te niedziele świeca. W pierwszą niedzielę grudnia odczytana zostanie szósta katecheza.

Katecheza chrzcielna – grudzień 2015.

Namaszczony i posłany – namaszczenie krzyżmem

(na końcu artykułu znajdują się odnośniki do poprzednich katechez)

Dla ludzi Biblii namaszczenie było znakiem bardzo czytelnym. By to pojąć musimy najpierw zobaczyć, jaką rolę odgrywała w ich życiu oliwa. Tak jak w całej śródziemnomorskiej cywilizacji oliwa była przedmiotem codziennego i wszechstronnego użytku. Najpierw stanowiła codzienny składnik jadłospisu, bez którego trudno było wyobrazić sobie przygotowanie jakiejkolwiek potrawy. Oliwa służyła też jako lekarstwo pomagające w gojeniu ran. Używana była powszechnie jako podstawowy kosmetyk, a namaszczenie wonnym olejem symbolizowało radość i świętowanie. Wreszcie używano jej do nasączania lin i tkanin namiotów, co w życiu koczowników było niezwykle ważne. Stanowiąc więc pokarm, lekarstwo, znak świętowania i trwałości oliwa symbolizowała wszystko, co najlepsze. Nic więc dziwnego, że stała się znakiem mocy z wysoka i Bożej łaski. Zaś namaszczenie oliwą oznaczało powierzenie misji lub zadań do wypełnienia. Namaszczano króla, kapłana, proroka. Olej spływający na głowę namaszczonego oznaczał Bożą moc, która na niego zstąpiła i przeniknęła w głąb jego osoby tak, jak oliwa wnika w głąb ciała.

Ostatecznie namaszczenie objawiło swój sens wraz z przyjściem Chrystusa, którego miano oznacza nic innego jak właśnie „Namaszczony”. Hebrajskie „Mesjasz” to greckie „Christos”, łacińskie „Christus” i wreszcie staropolskie „Pomazaniec”. Jezus Chrystus objawił w synagodze w Nazarecie, że tak rozumiał siebie i swoją misję. Do siebie odniósł słowa z Księgi Izajasza: „Namaścił mnie i posłał” (Iz 61, 1). Ojciec namaścił Go Duchem Świętym i powierzył misję odkupienia ludzkości, ustanawiając kapłanem, prorokiem i królem.

Ten olej Ducha Świętego, którym został namaszczony Chrystus-Głowa, spłynął hojnie na wszystkie członki Jego Ciała, czyli na każdego z chrześcijan. Właśnie poprzez chrzest każdy ochrzczony stał się uczestnikiem potrójnej misji Chrystusa – kapłańskiej, prorockiej i królewskiej. Chrześcijanin jest ustanowiony kapłanem po to, by swoje życie i samego siebie składał Bogu w ofierze. Zdolność do poświęceń, wyrzekanie się własnej woli, oddanie życia Bogu do dyspozycji, ofiarne realizowanie życiowego powołania – to wszystko jest wypełnianiem powszechnego kapłaństwa otrzymanego na chrzcie. Każdy chrześcijanin jest też ustanowiony prorokiem, a prorok to nie ten, kto przepowiada przyszłość, lecz ten, kto głosi prawdę i nią żyje. Misja prorocka to życie prawdą o Bogu i o człowieku, prawdą o godności ludzkiego życia, prawdą o naturze człowieka – kobiety i mężczyzny, prawdą o świętości małżeństwa i rodziny. Każdy chrześcijanin jest wreszcie ustanowiony królem. Misja królewska to panowanie – panowanie nad sobą po to, by w pełni należeć do siebie. Bo dopiero panując nad sobą, jesteśmy w stanie służyć innym, a to jest ostatecznym celem misji królewskiej. Chrystus Król to Chrystus Sługa.

Znakiem włączenia w potrójną misję Chrystusa jest namaszczenie krzyżmem św., które ma miejsce bezpośrednio po udzieleniu chrztu. Trzeba więc wyjaśnić, czym jest krzyżmo. To oliwa z oliwek zmieszana z wonnym balsamem i poświęcona przez biskupa w Wielki Czwartek podczas Mszy krzyżma. Ten święty olej jest znakiem Ducha Świętego, który zstąpił na Chrystusa i uczynił Go kapłanem, prorokiem i królem. Wylany na głowę nowo ochrzczonego włącza go w tę Chrystusową misję. Na koniec warto wspomnieć, że krzyżma św. używa się także podczas udzielania bierzmowania, święceń kapłańskich i święceń biskupich. Krzyżmem namaszcza się także nowy ołtarz oraz ściany świątyni podczas obrzędu ich poświęcenia.

Katecheza chrzcielna - listopad

Katecheza chrzcielna - październik