NMP RóżańcowaPozornie wspomnienie Maryi Różańcowej może wydawać się dziwne – przecież Matka Boża w czasie ziemskiego życia nie znała modlitwy różańcowej. Na kartach Pisma świętego możemy przeczytać że całe jej życie było przepełnione modlitwą i miłością. Modliła się rozważając w swoim sercu słowa Boga – i to właśnie przede wszystkim łączy Maryję z modlitwą różańcową. Samo odmawianie Ojcze Nasz i Zdrowaś Maryjo to tylko zewnętrzna strona, a najważniejsza jest ta wewnętrzna – rozważanie tajemnic zbawienia w sercu, odnalezienie tych tajemnic w swoim życiu. Bo przecież to co rozważamy w czasie różańca to nie są stare opowiadania historyczne tylko żywe Słowo Boże, które trwa i objawia się w życiu każdego z nas.

Do odmawiania różańca zachęca nas wielu świętych: św. Dominik, św Ojciec Pio, św Jan Paweł II a przede wszystkim sama Matka Boża w swoich licznych objawieniach. Pamiętajmy jednak aby nie była to modlitwa powierzchowna. Bardzo wyraźnie zwracał na to uwagę papież Paweł VI, który unikał sformułowania „odmawiać różaniec”, mówił raczej „medytować, rozważać różaniec”.

Samo święto zostało ustanowione na pamiątkę zwycięstwa Chrześcijan nad Turkami, którzy chcieli wprowadzić wiarę muzułmańską w Europie Zwycięstwo to miało miejsce 7. października 1571 roku. Papież, św. Pius V modlił się na różańcu polecając wstawiennictwu Maryi obronę chrześcijańskiej Europy. Turcy ponieśli wielką klęskę. Pius V, świadom, komu zawdzięcza cudowne ocalenie Europy, uczynił dzień 7 października świętem Matki Bożej Różańcowej i zezwolił na jego obchodzenie w tych kościołach, w których istniały Bractwa Różańcowe. Klemens XI, po kolejnym zwycięstwie nad Turkami pod Belgradem w 1716 roku, rozszerzył to święto na cały Kościół. W roku 1885 Leon XIII zalecił, by w kościołach odmawiano różaniec przez cały październik.

W naszej parafii modlitwa różańcowa ma długą tradycję. Od bardzo dawna istnieje wspólnota Żywego Różańca, a widocznym znakiem przywiązania naszych przodków do tej modlitwy jest wizerunek Matki Bożej Różańcowej w jednym z ołtarzy. Warto wyjąć różaniec z szuflady czy zdjąć z lusterka w samochodzie i skorzystać z tego wspaniałego narzędzia do budowania więzi z Bogiem rozważając 20 tajemnic Zbawienia razem z Maryją, która w tej modlitwie szczególnie wstawia się za nami u Boga .

Fragmenty Pisma świętego do rozważania na różańcu

rozaniec-rozwazania

Łącznie wizyt 82049