Parafia pw. Wszystkich Świętych
Mielżyn

Renowacja obrazu Św. Anny

Poniedziałek, 20 Czerwiec 2022 r.

Renowacja obrazu Św. Anny


Początki mielżyńskiej parafii sięgają XIV wieku, a pierwsza wzmianka o kościele pochodzi z 1428 roku. Obecna świątynia została wybudowana pod koniec XVI wieku w stylu gotyckim z cechami romańskimi. Konsekrował ją 19 lipca 1592 sufragan gnieźnieński bp. Jan Gniazdowski. Do roku 1781 kościół miał tzw. „formę podługowatą”, a pod koniec XVIII wieku został odnowiony i do bryły od północy dobudowano kaplicę św. Anny, później zaś kaplicę św. Krzyża.

W mielżyńskiej świątyni od 1623 roku istniała prebenda św. Anny, domniemywać zatem należy, że od tego okresu istnieje także obraz św. Anny Samotrzeć, który był czczony przez ówczesnych mieszkańców. Obecnie obraz św. Anny wymaga gruntownej renowacji, szczególnie u dołu i u góry widoczne są ubytki płótna (dziury). Odnowienie tegoż zabytku posłużyłoby do zachowania dziedzictwa historycznego oraz rozwoju edukacji, kultury i sztuki, przywróci pierwotne piękno tego wiekowego obrazu.

Renowacja obrazu byłaby wspaniałym wotum parafialnej wspólnoty dla uczczenia zbliżających się rocznic. W roku 2022 obchodzić będziemy 430 rocznicę konsekracji naszego kościoła, a w 2023 – 650 rocznicę istnienia Mielżyna ( pierwsza piśmienna wzmianka 1373) oraz 400-lecie istnienia prebendy - ołtarza św. Anny. Ponadto chcielibyśmy ten obraz ofiarować jako wotum wdzięczności za nawiedzenie kopii M.B. Jasnogórskiej – w listopadzie br.

Zachęcamy do ofiar na ten cel nie tylko obecnych parafian, ale także tych, którzy tu mają korzenie swej wiary, sympatyków naszej parafii, a także wszystkich ludzi dobrego serca.

Wpłat dokonać można na konto: 74 1240 3246 1111 0011 0664 4518

koniecznie z dopiskiem: „Św. Anna

Będziemy wdzięczni za każdą wpłatę. Z góry już dziękujemy staropolskim: „BÓG ZAPŁAĆ!”

Proboszcz i Rada Ekonomiczna

 

MSZE ŚWIĘTE

Niedziela i święta
8.00, 12.00

Dni powszednie
17:00

BIURO PARAFIALNE

Czynne w godzinach

podanych w ogłoszeniach parafialnych

Nowy numer konta

Parafii Wszystkich Świętych w Mielżynie

74 1240 3246 1111 0011 0664 4518

SPOWIEDŹ

Przed każdą Mszą św.